Nížiny na Slovensku
Nížina je územie s rovinným až pahorkatinným georeliéfom (georeliéf je súbor tvarov zemského povrchu - členitosť zemského povrchu) v nadmorskej výške do 200 m.n.m. Na území Slovenska je to územie do 300 m.n.m. - u štátov ktoré nemajú prístup k moru sa obvykle posúva hranica nížin na 300 m.n.m. Reliéf slovenských nížin sa teda pohybuje v nadmorskej výške od 94 m n.m. (ústie rieky Bodrog zo Slovenskej strany - najnižšie položené miesto na Slovensku nad morom) do 300 metrov nad morom.
Na území Slovenska je 5 nížin:
Podunajská nížina
Východoslovenská nížina,
Záhorská nížina
Borská nížina
Dolnomoravský úval
V zozname a prehľade nižšie je tiež zahrnutý Dolnomoravský úval, ktorý je možné považovať za riečnu nížinu. Dolnomoravský úval sa nachádza sa na západnom Slovensku a na juhovýchode Českej republiky na dolnom toku rieky Morava. Borská nížina je súčasťou Záhorskej Nížiny.
Nížiny na Slovensku členia podľa geomorfologického členenia nasledovne:
Podunajská nížina patrí pod subprovinciu Malá dunajská kotlina a delí sa na Podunajskú pahorkatinu a Podunajskú rovinu.
Východoslovenská nížina patrí pod subprovinciu Veľká dunajská kotlina a delí sa na delí sa na Východoslovenskú rovinu a Východoslovenskú pahorkatinu.
Záhorská nížina patrí pod subprovinciu Viedenská kotlina a delí sa na Borskú nížinu a Chvojnickú pahorkatinu.
Borská nížina patrí pod geomorfologickú oblasť Záhorská nížina a delí sa na podcleky Dolnomoravská niva , Myjavská niva, Gbelský bor, Záhorské pláňavy, Bor, Novoveská plošina, Podmalokarpatská zníženina.
Dolnomoravský úval patrí pod oblasť Juhomoravská panva a má na území Slovenska jeden podcelok Dyjsko-moravská nivu.
Zoznam všetkých nížin na území Slovenska, ich nadradených jednotiek a podcelkov podľa geomorfologického členenia je uvedený nižšie. Viac o Geomorfologickom členení Slovenska nájdete v článku Geomorfológia Slovenska.
