Biosférické rezervácie na Slovensku
Program Človek a biosféra (MAB) UNESCO
Program Človek a biosféra (MAB) UNESCO, ktorý bol založený v roku 1971, je medzivládny vedecký program, ktorého cieľom je vytvoriť vedecký základ na zlepšenie vzťahov medzi ľuďmi a ich prostredím. Program MaB v sebe spája poznatky prírodných a spoločenských vied a vytvára tak základ pre racionálne a trvalo udržateľné využívanie zdrojov biosféry, so súbežnou ochranou prírodných ekosystémov a človekom pretvorenej krajiny.
V praxi sa program MAB realizuje prostredníctvom sústavy biosférických rezervácií. Tieto územia predstavujú reprezentatívne ukážky kultúrnych i prírodných krajín, v ktorých zároveň hrá dôležitú úlohu človek a jeho aktivity. Väčšina biosférických rezervácií zahŕňa ako prírode blízke územie, tak aj územie narušené činnosťou človeka. To umožňuje študovať konflikty medzi človekom a prírodným prostredím a podporovať zvyšovanie biodiverzity v narušených oblastiach.
Svetová sieť biosférických rezervácií zahŕňa 701 lokalít v 124 krajinách po celom svete, vrátane 21 cezhraničných lokalít (r. 2019).
Každá biosférická rezervácia plní tri základné funkcie:
- Ochrana biodiverzity, ekosystémov a krajiny
- Udržateľný hospodársky a socio-ekonomický rozvoj miestneho obyvateľstva
- Podpora vedy, výskumu a vzdelávania s dôrazom na budovanie partnerstiev na lokálnej, regionálnej a medzinárodnej úrovni
Tatry
Poľana
Slovenský kras
Východné Karpaty
Všetky štyri biosférické rezervácie sú súčasne chránenými územiami - 2 sú národným parkom (Tatry - Tatranský národný park, Národný park Slovenský kras) a 2 chránenou krajinnou oblasťou (Východné Karpaty, Poľana).
Zdroje a užitočné odkazy:
UNESCO Man and the Biosphere
UNESCO - Program Človek a Biosféra