Prírodné dedičstvo UNESCO na Slovensku
Prírodné dedičstvo UNESCO na Slovensku - prehľad
Jaskyne Slovenského krasu - zoznam lokalít
Karpatské bukové pralesy - zoznam
Prírodné dedičstvo UNESCO na Slovensku - prehľad
(zoznam nájdete nižšie)
1. Jaskyne Aggtelekského krasu a Slovenského krasu
(Caves of Aggtelek Karst and Slovak Karst)
Jaskyne Aggtelekského krasu a Slovenského krasu vynikajú veľkým počtom komplexných, rôznorodých a relatívne neporušených jaskýň sústredených na malom území. Táto výnimočná skupina 712 jaskýň (zaznamenané v čase zápisu), sa nachádza na severovýchodnej hranici Maďarska a na juhovýchodnom Slovensku a leží pod chráneným územím. Dnes je známych viac ako 1000 jaskýň.
Krasové procesy vytvorili bohatú rozmanitosť štruktúr a biotopov, ktoré sú dôležité z biologického, geologického a paleontologického hľadiska. Táto oblasť bola tvorená desiatky milióny rokov a poskytuje vynikajúcu ukážku tvorby krasu počas tropického aj ľadovcového podnebia, čo je veľmi nezvyčajné a pravdepodobne lepšie zdokumentované tu ako kdekoľvek inde na svete.
Na území Slovenska sú to Jaskyne Slovenského krasu a jaskyňa Domica, ktorá je súčasťou Jaskynného systému Baradla - Domica
V roku 2000 bola k pôvodnému projektu zapísaná Dobšinská ľadová jaskyňa.
Vybrané lokality na území Slovenska
1.1 Domica
1.2 Diviačia priepasť
1.3 Drienovská jaskyňa
1.4 Hrušovská jaskyňa
1.5 Jasovská jaskyňa
1.6 Jaskynný systém Gombasecká jaskyňa - Silická ľadnica
Gombasecká jaskyňa
Silická ľadnica
1.7 Jaskynný systém jaskyňa Skalistý potok - Kunia priepasť
Jaskyňa Skalistého potoka
Kunia priepasť
1.8 Krásnohorská jaskyňa
1.9 Ochtinská aragonitová jaskyňa
1.10 Obrovská priepasť
1.11 Snežná diera
1.12 Zvonivá diera
1.13 Dobšinská ľadová jaskyňa
Dobšinská ľadová jaskyňa bola zapísaná k pôvodnému projektu v roku 2000
2. Staroveké a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy
(Ancient and Primeval Beech Forests of the Carpathians and Other Regions of Europe)
Územie bolo v roku 2007 vyhlásené za svetové prírodné dedičstvo UNESCO ako súčasť svetového dedičstva UNESCO pod názvom Karpatské bukové pralesy (4 komponenty - lokality na Slovensku a 6 na Ukrajine). V roku 2011 sa zoznam území rozšíril o päť starých nemeckých lesov pod názvom Karpatské bukové pralesy a Staroveké bukové pralesy Nemecka. V roku 2017 sa zoznam rozšíril o 63 lokalít vo vybraných európskych krajinách a jeho názov je teraz Staroveké a bukové pralesy Karpát a iných regiónov Európy.
Na území Slovenska sú to Karpatské bukové pralesy v Národnom parku Poloniny v Bukovských vrchoch a v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat vo Vihorlatských vrchoch. Do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO boli zapísané štyri lokality zo Slovenska - tri lokality v Národnom parku Poloniny (Havešová, Rožok a Stužica) a jedna lokalita v Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat s názvom Vihorlat.
Karpatské bukové pralesy v Národnom parku Poloniny v Bukovských vrchoch
Hornatá oblasť sa nachádza Národnom parku Poloniny na východe Slovenska na území ktoré je súčasťou najhustejšie zalesnených oblastí na Slovensku. Viac ako osemdesiat percent jeho plochy zaberá les. Dominuje tu buk európsky. Prevládajú čisté bukové porasty, len malú časť územia národného parku pokrývajú biotopy s jedľovo-bukovým porastom alebo zmiešané porasty s inými listnatými drevinami.
Súčasťou svetového dedičstva sú 3 lokality:
Havešová
Rožok
Stužica
Chránená krajinná oblasť Vihorlat vo Vihorlatských vrchoch
Chránená krajinná oblasť Vihorlat sa nachádza sa vo Vihorlatských vrchoch – vulkanickom pohorí na východe Slovenska. Pre tamojšie bukové lesy je charakteristická absencia smreka a jedle. Sú príkladom primárnych bukových lesov s výrazne premenlivou štruktúrou priemeru a výšky. V centrálnej časti tejto oblasti sa nachádza jazero Morské oko. Lokalita bola zapísaná do zoznamu svetového dedičstva ako Vihorlat.
Zdroj: UNESCO World Heritage Convention